MSÜ Kursu

MSÜ Kursu

MSÜ Kursu

  • MSÜ’nün açılımı Milli Savunma Üniversitesi’dir. 2016 yılında kurulan üniversite bünyesinde harp okulları ve astsubay meslek yüksekokulları bulunuyor. MSÜ kabul edeceği öğrencileri belirlemek amacıyla ÖSYM ile iş birliği kapsamında MSÜ Sınavı yapıyor. Sınavın tam adı “Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı”. Bu sınavın sonuçlarına göre 2. aşama değerlendirme sürecine öğrenci kabul ediliyor.

   

  • MSÜ Sınavı TYT’ ye olan benzerliği ve Türkiye geneli bir TYT denemesi yerine geçmesi sebebiyle önemli kabul ediliyor. Sınavın kapsamı ve süresi de TYT ile aynı.

   

   

  • TYT’ de olduğu gibi MSÜ’de de 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Temel Matematik ve 20 Fen Bilimleri sorusu olmak üzere toplam 120 soru bulunmaktadır. Sınavın süresi 135 dakikadır.

   

  • 2019 MSÜ ve YKS değerlendirme raporlarına göre; 2.390.491 öğrenci YKS’ ye, 372.451 öğrenci MSÜ’ye katılmıştır. Yani YKS’ ye katılan öğrencilerin 1/6’sı MSÜ’ye de girmiştir. ÖZDEBİR ve TÖDER gibi Türkiye geneli sınavlara katılımın yaklaşık olarak 150.000-200.000 kişi olduğu düşünüldüğünde MSÜ hem katılan kişi sayısı hem de soruların ÖSYM tarafından hazırlanmasıyla iyi bir TYT provası olarak görünüyor.
  • MSÜ Sınavı’nda TYT ile oldukça benzer sorular çıkması bekleniyor. Birçok öğrencinin deneyimi, bu sınavdaki başarı ile TYT’ deki başarının çok benzer olduğu yönünde.